data codes through eyeglassesPhoto by Kevin Ku on <a href="https://www.pexels.com/photo/data-codes-through-eyeglasses-577585/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Bez obzira da li ga pokrećete za veliku organizaciju ili jednostavno posjedujete pametni telefon, dobro ste upoznati s beskrajnim nizom softverskih ažuriranja koja se neprestano moraju instalirati zbog grešaka i sigurnosnih propusta. Programski jezik Rust je korak u okončavanju te prakse.

Ljudi griješe, pa će kôd neizbježno sadržavati pogreške – shvaćate. Ali rastući pokret za pisanje softvera na jeziku zvanom Rust dobiva na zamahu jer je kod na važan način otporan na gluposti. Prema dizajnu, programeri ne mogu slučajno stvoriti najčešće vrste sigurnosnih ranjivosti koje se mogu iskoristiti kada kodiraju u Rustu, što je razlika koja bi mogla napraviti veliku razliku u dnevnoj paradi zakrpa i naposljetku u svjetskoj osnovnoj cyber sigurnosti.

Postoje modni trendovi u programskim jezicima, a novi dolaze i odlaze, često bez trajnog utjecaja. Sada star 12 godina, Rustu je trebalo vremena da sazrije od sporednog projekta Mozillinog istraživača u robustan ekosustav. U međuvremenu, jezik prethodnik C, koji je i danas u širokoj uporabi, ove je godine napunio 50 godina.

Ali budući da Rust proizvodi sigurniji kod i, što je najvažnije, ne pogoršava performanse da bi to učinio, jezik je stalno dobivao pristaše i sada je na prekretnici. Microsoft, Google i Amazon Web Services koriste Rust od 2019. godine, a te tri tvrtke osnovale su neprofitnu zakladu Rust Foundation s Mozillom i Huaweijem 2020. godine kako bi održale i razvijale jezik. I nakon nekoliko godina intenzivnog rada, Linux kernel je prošlog mjeseca poduzeo prve korake za implementaciju podrške za Rust.

“Postaje viralan kao jezik”, kaže Dave Kleidermacher, potpredsjednik inženjeringa za sigurnost i privatnost Androida. “Ulagali smo u Rust na Androidu i diljem Googlea, a mnogi inženjeri pitaju: ‘Kako da to počnem raditi? Ovo je sjajno.’ I Rust je upravo došao po prvi put kao službeno priznat i prihvaćen jezik u Linuxu. Dakle, ovo nije samo Android; svaki sustav temeljen na Linuxu sada može početi ugrađivati ​​Rust komponente.”

Rust je ono što je poznato kao jezik “siguran za memoriju” jer je dizajniran da onemogući programu da slučajno povuče neželjene podatke iz memorije računala. Kada programeri koriste nepokolebljive jezike koji nemaju to svojstvo, uključujući C i C++, moraju pažljivo provjeriti parametre koje će podatke njihov program tražiti i kako – zadatak koji čak i najvještiji i iskusniji programeri povremeno rade pogriješiti. Pisanjem novog softvera u Rustu umjesto toga, čak i programeri amateri mogu biti sigurni da u svoj kod nisu uveli greške u vezi s memorijom.

IZVOR: Wired

wpChatIcon
wpChatIcon