Dva dana prije Nove godine, na samom kraju osmogodišnjeg mandata, vlada entiteta Federacija BiH utvrdila je Nacrt zakona o informacionoj sigurnosti FBiH. U obrazloženju nije navedeno zašto se godinama čekalo na početak ove procedure.
“Ovim zakonom”, obrazlaže vlada, “prvi put se reguliše oblast informacione, odnosno cyber sigurnosti u Federaciji BiH. Kako je danas obrazloženo, cyber sigurnost zahtijeva sistematski i koordinisan pristup između entiteta i svih drugih zainteresovanih strana u BiH, uz neminovno uzimanje u obzir činjenice da je cyber prostor globalna kategorija koja po svojoj suštini prevazilazi okvire i granice entiteta ili drugih organa vlasti.”
“Također, ovaj zakonski akt djelimično je usklađen sa NIS2 Direktivom Evropskog parlamenta i Vijeća o mjerama za visoki zajednički nivo kibernetičke sigurnosti u cijeloj Uniji, koja je usvojena 28. novembra 2022. godine, i to u onoj mjeri koliko je to bilo moguće s obzirom da BiH nije članica EU. Provodivi dio ove direktive Ministarstvo je u saradnji sa ekspertima EU ugradilo u danas utvrđeni tekst Nacrta zakona.” stoji u obrazloženju entitetske vlade.
“Kako je navedeno u obrazloženju, razlozi za donošenje ovog zakona leže u potrebi za sistemskim pristupom smanjenju rizika od rastućih prijetnji, ugrožavanja kritične infrastrukture, imovine ili servisa, posebno terorizma, cyber kriminala i zloupotrebe djece u cyber prostoru. Također, obrazlaženo je da cyber prostor postaje nova potencijalna i realna oblast sukoba kompanija, interesnih grupa, država, te da veliki broj zemalja razvija infrastrukturu, sisteme i kapacitete s ciljem smanjenja rizika od negativnih uticaja cyber prijetnji i drugih povezanih ranjivosti. Naime, od izuzetne je važnosti da ove aktivnosti budu fokusirane i kontrolisane da bi bile uspješnije. Naglašeno je i da Evropska unija i zemlje u okruženju ubrzano rade na donošenju preporuka i formalno-pravnog okvira koji bi garantovao siguran, otvoren i stabilan cyber prostor.
Ovim zakonom bi se i u FBiH uredili postupci i mjere za postizanje visokog zajedničkog nivoa informacione sigurnosti federalnih organizacija, operatora ključnih usluga i pružaoca digitalnih usluga, kao i nadležnosti i ovlaštenja nadležnih sektorskih tijela, jedinstvene kontaktne tačke, te tijela nadležnih za prevenciju i zaštitu od incidenata (nadležni CERT). Također se uređuje nadzor nad federalnim organizacijama, operatorima ključnih usluga i pružaocima digitalnih usluga u provedbi ovog zakona, kao i prekršajne odredbe.”
Prema zakonodavnim procedurama u entitetu Federacija BiH nakon utvrđivanja Nacrta zakona, potrebno je provesti javnu raspravu da bi Nacrt bio pretvoren u Prijedlog koji ide na glasanje u oba doma entitetskog parlamenta.
U svjetlu činjenice da se tek očekuje formiranje novog saziva entitetske vlade, vrlo je vjerovatno da će proći mjeseci, a možda i godine prije nego što ovaj Zakon zaživi.
IZVOR: Vlada FBiH