industry internet connection technologyPhoto by Vladimir Srajber on <a href="https://www.pexels.com/photo/industry-internet-connection-technology-13963756/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Router i switch sigurnost uključuje primjenu različitih mjera za zaštitu uređaja i mreže na koju su povezani od zlonamjernih aktivnosti, neovlaštenog pristupa i drugih prijetnji.

Router je uređaj koji služi za povezivanje i usmjeravanje podataka u mreži između više računara i mreža, omogućavajući da podaci stignu do svog odredišta. Router se često koristi kao središte mreže u kući ili malom kancelarijskom prostoru, a takođe se koristi i u velikim mrežama da bi se omogućilo povezivanje više računarskih mreža. Router funkcioniše tako što prepoznaje destinaciju podataka i usmjerava ih najefikasnijim putem do cilja.

Switch je uređaj koji se koristi za povezivanje više računara u mreži i omogućava im da razmenjuju podatke. To je uređaj koji se koristi za povezivanje i više računara i mreža u jedinstvenu mrežu. Switch funkcioniše tako što prepoznaje MAC adrese računara u mreži i usmjerava podatke direktno ka odgovarajućem računaru, što omogućava brži i efikasniji prenos podataka. Switch se često koristi u kancelarijskim mrežama, školama i manjim poslovnim okruženjima, kao i u kućnim mrežama.

Neke uobičajene router i switch sigurnosne mjere za uključuju:

1. Zaštita lozinkom: Postavljanje jakih administrativnih lozinki za uređaje kako bi se spriječio neovlašteni pristup njihovim konfiguracijama.

2. Firewall: Implementacija firewall-a na uređajima za kontrolu i blokiranje dolaznog i odlaznog prometa na temelju unaprijed definiranih sigurnosnih pravila.

3. VLAN-ovi: Korištenje VLAN-ova za segmentiranje mreže i ograničavanje pristupa osjetljivim podacima.

4. Osiguranje portova: Konfiguriranje sigurnosti portova na switch uređajima kako bi se ograničio broj MAC adresa koje se mogu povezati s portom switcha i spriječilo lažiranje MAC adrese.

5. Segmentacija mreže: Segmentacija mreže u manje, upravljive dijelove kako bi se smanjila površina napada.

6. Redovita ažuriranja softvera: Redovito ažuriranje firmvera na uređajima radi rješavanja sigurnosnih propusta i grešaka.

7. Enkripcija: Korištenje protokola šifriranja kao što su SSL ili TLS za zaštitu osjetljivih podataka koji se prenose preko mreže.

Važno je upamtiti da je sigurnost stalan proces i zahtijeva redovito praćenje, pregled i ažuriranje sigurnosnih mjera kako bi se išlo u korak s prijetnjama koje se razvijaju.

*Powered by AI

wpChatIcon
wpChatIcon