Prema istraživačima, 59,58 miliona Malware uzoraka za Windows pronađeno je u prva tri kvartala 2022. i oni čine 95,6% svih novih zlonamjernih programa otkrivenih u tom vremenskom razdoblju.
Napadi zlonamjernim softverom sve su veći problem u sve digitalnijem svijetu. Infiltracijom u računare i mreže, malware može ozbiljno naštetiti onima na koje je pogođen.
Jedna od najčešćih vrsta malwarea je ransomware (zlonamjerni softver temeljen na enkripciji), koji onemogućuje korisnicima pristup njihovim datotekama sve dok ne plate pozamašnu naknadu cyber napadaču. Ova vrsta napada korištena je za ciljanje svega, od pojedinaca do velikih organizacija, uključujući vladine agencije i pružatelje zdravstvenih usluga.
Osim finansijskih gubitaka, napadi zlonamjernim softverom mogu imati razorne učinke na firme i pojedince. U nekim slučajevima osjetljivi podaci mogu biti ukradeni ili uništeni kao dio napada. To može dovesti do krađe identiteta i drugih oblika prevare, kao i izložiti organizacije riziku od dugoročne štete ako se povjerljive informacije izlože ili ugroze.
Nedavna studija Atlas VPN-a pokazuje kako je malware infekcija u porastu i trendovima u novim uzorcima zlonamjernog softvera pronađenim u prva tri kvartala 2022
Prema istraživačima, 59,58 miliona uzoraka novog zlonamjernog softvera za Windows pronađeno je u prva tri kvartala 2022. i oni čine 95,6% svih novih zlonamjernih programa otkrivenih u tom vremenskom razdoblju.
Ova analiza temelji se na podacima AV-TEST GmbH, neovisne organizacije koja procjenjuje i ocjenjuje antivirusne programe i pruža usluge IT sigurnosti i istraživanja antivirusnih programa. Studija također uključuje nove malware uzorke otkrivene u četiri kvartala 2021. i prva tri kvartala 2022.
Općenito, postoji silazni trend u podacima s malware uzorcima koji su se ove godine smanjili za 34% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Međutim, brojke su i dalje iznimno visoke.
Nakon Windowsa na popisu je malware za Linux s 1,76 miliona novih uzoraka zlonamjernog softvera – 2,8% ukupnih prijetnji zlonamjernim softverom u 2022.
Zlonamjerni softver za Android zauzima treće mjesto u prva tri kvartala 2022. s 938 379 novih prijetnji zlonamjernim softverom za Android, što čini 1,5% ukupnog novog zlonamjernog softvera.
Na kraju, u istom je razdoblju opaženo 8329 uzoraka dosad neviđenih prijetnji zlonamjernim softverom usmjerenih na macOS.
Studija također pokazuje da ukupan broj malware prijetnji pronađenih u prva tri kvartala 2022. u svim operativnim sistemima iznosi 62,29 miliona. To je oko 228.164 malware prijetnji dnevno.
Usporedimo li tromjesečje po tromjesečje, u prvom kvartalu 2022. zabilježen je najveći broj uzoraka zlonamjernog softvera – 22,35 miliona. Međutim, taj je broj pao za 4% na 21,49 miliona u drugom kvartalu ove godine. Opet se smanjio za dodatnih 14% na 18,45 miliona.
Malware je sveprisutna prijetnja korisnicima interneta na osobnim i profesionalnim mrežama. Može uzrokovati ozbiljne štete na računarima, mrežama i podacima čije popravljanje može biti skupo. Srećom, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste se zaštitili od zlonamjernog softvera.
Najvažniji korak u zaštiti vaše mreže od malwarea je ažuriranje vašeg anti-malware softvera. Redovito ažuriranje programa protiv zlonamjernog softvera osigurava da mogu otkriti najnovije prijetnje i držati ih podalje od vašeg računara ili mreže.
Osim toga, nemojte klikati na sumnjive linkove ili preuzimati datoteke iz nepoznatih izvora jer one mogu sadržavati zlonamjerni kod koji bi mogao naštetiti vašem sistemu.
Još jedan način da ostanete sigurni na mreži je korištenje sigurnog web-browsera s ugrađenim sigurnosnim alatima kao što su blokatori pop-upova, zaštita od krađe identiteta i blokatori oglasa za poboljšanu zaštitu protiv zlonamjernih aktivnosti.
IZVOR: Hackread