Kaspersky antivirus u vladi BiH: Ruski rulet?Kaspersky antivirus u vladi BiH: Ruski rulet?

Cyber sigurnost u BiH je pred važnim izazovom. “HDZ-ov kadar Robert Vidović potpisao ugovor o isporuci sa Prointerom: Ruska kompanija Kaspersky, povezana sa obavještajnim službama te države, instalirat će “antivirusne” programe za Vijeće ministara BiH”, objavio je BH portal Istraga.

Prema navodima Istrage ugovor je potpisan 28.decembra 2022. i čini se da je jedna od prvih odluka novog Vijeća ministara BiH. Predmet posla, navodno je 200 licenci za antivirusni software firme Kaspersky.

Posao je, prema ugovoru koji je Istraga objavila, dobila firma Prointer koja se u javnosti povezuje sa Igorom Dodikom, sinom Milorada Dodika, aktualnog Predsjednika entiteta Republika Srpska.

Milorad Dodik, u jeku ruskog uništavanja susjedne Ukrajine, nedavno je javno, entitetskim odlikovanjem, odlikovao ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Skandal sa ruskom obavještajnom službom zatvorio vrata Zapada za Kaspersky

Procjenjuje se da oko 400 miliona računara širom svijeta koristi Kaspersky antivirus. Ovo rusku firmu svrstava među najpopularnije pružatelje antivirusnih programa u svijetu.

“Prije ruskog obavještajnog skandala, Kaspersky je bio ugledno ime s 20 godina u industriji. Dokazan je iznadprosječno ili izvrsno u njegovoj sposobnosti otkrivanja i blokiranja virusa, zlonamjernog softvera i ransomwarea”, napisao je portal CyberNews.

Kaspersky se suočio s kontroverzama zbog tvrdnji da je u kontaktu s ruskom Federalnom sigurnosnom službom (FSB)—vezama koje je firma aktivno negirala.

Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a zabranilo je proizvode Kaspersky u svim vladinim odjelima 13. septembra 2017. U oktobru 2017., kasniji izvještaji su tvrdila da su hakeri koji rade za rusku vladu, putem antivirusa Kaspersky, ukrali povjerljive podatke iz kućnog računara radnika američke Agencije za nacionalnu sigurnost.

“Američka vlada počela je privatno upozoravati neke američke firme dan nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu da bi Moskva mogla manipulirati softverom koji je dizajnirala ruska firma za cyber sigurnost Kaspersky kako bi nanijela štetu, rekao je visoki američki dužnosniku i dvoje ljudi upoznatih s tim pitanjem, za Reuters.”

Sličan stav vlada i u Velikoj Britaniji. Dok stručnjaci ne spore funkcionalni kvalitet Kaspersky antivirusa, mnogi su oprezni kada su u pitanju ruski zakoni i veze kompanije sa ruskom vladom i obavještajnom službom. Kvalitet antivirusa čini se nije sporan, sporna je privatnost podataka.

“Ključna stvar koju britanski potrošači moraju znati jest da Nacionalni centar za cyber sigurnost (NCSC) vjeruje da je vrlo malo vjerovatno da će pojedinci koji koriste Kaspersky antivirus biti izravno ciljani. Iako postoje neke iznimke za one koji rade aktivnosti posebno protiv interesa ruske države.”, upozorio je britanski National Cyber Security Centre.

Njemački Savezni ured za informacijsku sigurnost (BSI) preporučio je korisnicima antivirusnog softvera Kaspersky da pređu na alternativu zbog straha da bi ga ruska firma za cyber sigurnost mogla koristiti za olakšavanje cyber napada ruske vlade, piše Euronews.

13. juna 2018. Europska unija donijela je prijedlog koji je Kaspersky označio kao “potvrđen kao zlonamjeran” u sklopu izvještaja o cyberj odbrani koje je napisao estonski europarlamentarac Urmas Paet iz Odbora za vanjske poslove.

Lista zemalja koje okreću leđa ruskim softverskim rješenjima postaje sve duža. Na njoj su još i Holandija. Litvanija, Estonija i Italija.

Mnogi stručnjaci iz svijeta cyber sigurnosti dovode u pitanje koliko će Kaspersky kao ruska firma biti u mogućnosti da zbog sankcija toj zemlji kvalitetno održava software.

Cyber sigurnost u BiH: Vijeće ministara BiH deklarativno uz Evropu, ugovorima uz Ruse

Uzimajući u obzir već poslovično uzavrelu političku klimu u Bosni i Hercegovini, gdje, po pitanju ruskog napada na Ukrajinu, jedan entitet stoji uz Ukrajince, a drugi uz Ruse, odluka o povjeravanju državne cyber sigurnosti ruskoj firmi i softwareu podigla je mnoge (pro)zapadne obrve.

U svjetlu formalne i deklarativne opredijeljenosti BiH prema Zapadu i Evropskoj uniji, iznenađujući je ovaj “ruski rulet” tijela koje obavlja funkciju državne vlade. Racionalnije, pametnije i sigurnije bilo je naći drugo, rješenje sa manjim šansama za glavobolju. Pod uvjetom da se državni službenici uopšte vode principima zdrave logike i opšte cyber dobrobiti.

Kaspersky Endpoint Security for Business ADVANCED nudi kombinaciju vrhunsko sigurnosnih tehnologija i dalekosežnim sistemom upravljanja, a sve se može kontrolisati preko jedne upravljačke konzole – računara”, navedeno je u jednoj prezentacija Kaspersky zaštitnih sistema, piše Istraga.

Ključno pitanje je, čini se, ko će nadzirati cyber sigurnost tog jednog, upravljačkog, računara. Pro ruske ili pro zapadne cyber snage?

Piše: Aldin Arnautović, CyberSigurnost.ba

wpChatIcon
wpChatIcon