blue and yellow phone modulesPhoto by Dan Cristian Pădureț on <a href="https://www.pexels.com/photo/blue-and-yellow-phone-modules-1476321/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Internet of Things ima potencijal promijeniti način na koji živimo i radimo, ali IoT cyber rizici njegovo su naličje s kojim se treba na vrijeme pozabaviti. IoT uređaji postaju sve prisutniji u našim domovima, radnim mjestima i gradovima, a koriste se za kontrolu svega, od termostata i svjetla do sigurnosnih kamera, vozila i industrijske opreme. Kako broj IoT uređaja nastavlja rasti, tako raste i potencijal za cyber napade. Evo nekih od glavnih rizika povezanih s IoT uređajima:

1. Slabe ili lako pogodljive lozinke: Mnogi IoT uređaji dolaze sa zadanim ili slabim lozinkama koje cyber kriminalci mogu lako pogoditi ili provaliti. To može omogućiti hakerima da dobiju pristup uređaju i potencijalno ga iskoriste za pokretanje daljnjih napada. Osim toga, nedostatak zahtjeva za složenost lozinke omogućuje hakerima da koriste automatizirane alate za jednostavno isprobavanje više lozinki dok ne pronađu ispravnu.

2. Nesigurni komunikacijski protokoli: Mnogi IoT uređaji koriste nekriptirane ili zastarjele komunikacijske protokole, koje hakeri mogu presresti i njima manipulirati. To im može omogućiti pristup osjetljivim informacijama ili kontrolu uređaja na daljinu. Osim toga, mnogi IoT uređaji nemaju ugrađene sigurnosne karakteristike kao što je sigurno pokretanje ili sigurno ažuriranje firmvera, što ih može učiniti ranjivima na cyber napade.

3. Neredovna ažuriranja softvera: Mnogi proizvođači IoT uređaja ne pružaju redovita ažuriranja softvera, ostavljajući uređaje ranjivima na poznate ranjivosti. To može omogućiti hakerima da iskoriste ove ranjivosti i dobiju pristup uređaju. Osim toga, neki IoT uređaji možda čak nemaju mehanizam za instaliranje ažuriranja softvera, ostavljajući ih trajno ranjivima na poznate ranjivosti.

4. Nesiguran interface: Mnogi IoT uređaji imaju web sučelja ili mobilne aplikacije koje nisu dobro osigurane, što hakeri mogu koristiti za pristup uređaju. To može uključivati stvari poput izloženih API-ja, nezaštićenih web servera i slabih mehanizama provjere autentičnosti. Osim toga, mnogi IoT uređaji nisu dizajnirani za zaštitu od uobičajenih vektora napada kao što su krađa identiteta, zlonamjerni softver ili socijalni inženjering.

5. Nedostatak svijesti korisnika: Mnogi korisnici IoT-a nisu svjesni rizika povezanih s ovim uređajima i možda neće poduzeti odgovarajuće sigurnosne mjere. To može uključivati stvari poput upotrebe slabih lozinki, povezivanja s nezaštićenim mrežama i dijeljenja osobnih podataka s trećim stranama. Osim toga, mnogi IoT uređaji nisu dizajnirani za jednostavno sigurno korištenje, što otežava korisnicima da razumiju kako ih zaštititi.

6. Nedostatak sigurnosti po dizajnu: Mnogi IoT uređaji nisu dizajnirani imajući na umu sigurnost, što otežava naknadno dodavanje sigurnosnih karakteristika. To može uključivati stvari poput korištenja vlasničkog softvera ili softvera zatvorenog koda, što otežava prepoznavanje i popravljanje ranjivosti. Osim toga, mnogi IoT uređaji nisu dizajnirani tako da ih je lako konfigurirati, što može otežati promjenu postavki ili instaliranje ažuriranja softvera.

7. Nedostatak regulatorne usklađenosti: mnogi IoT uređaji nisu u skladu s propisima o privatnosti i sigurnosti podataka, što može izložiti organizacije i pojedince koji ih koriste pravnim i finansijskim rizicima.

8. Povećana površina napada: Što je više uređaja povezanih s internetom, to je više potencijalnih ranjivosti i ulaznih tačaka koje napadači mogu iskoristiti. To je osobito istinito kada su u pitanju IoT uređaji, koji možda nemaju istu razinu sigurnosti kao tradicionalni IT sistemi.

9. Insajderske prijetnje: IoT uređaje mogu koristiti zlonamjerni insajderi za krađu osjetljivih podataka ili ometanje operacija.

10. Fizička sigurnost: IoT uređaji često se postavljaju na lokacijama gdje je fizička sigurnost važna, kao što su industrijske lokacije i javni prostori. Ako napadač dobije fizički pristup uređaju, mogao bi ga ugroziti, ukrasti podatke ili pokrenuti napade.

Kako biste ublažili ove rizike, važno je koristiti jake lozinke, redovito ažurirati softver, koristiti enkripciju.

  • Ovaj tekst je napisan uz pomoć vještačke inteligencije.
wpChatIcon
wpChatIcon